1 grudnia 2013

Muzyka w grudniu-po południu* :)

1 grudnia rozpoczyna ostatni miesiąc tego roku (zadam więc to nieśmiertelne pytanie "Kiedy to zleciało, ach…?" ;) ), od kilku dni trwa adwent, za moment dzień Św. Mikołaja i kilka innych dat, które warto przypomnieć (z mniej lub bardziej "dzieciowego" powodu). 

Grudzień (nazwa prawdopodobnie pochodzi od wyrazu "gruda"). "Jeśli w grudniu często dmucha, w marcu, kwietniu będzie plucha" - mówi przysłowie, więc obserwujmy bacznie aurę i liczmy na słoneczną wiosnę, bo to przecież już… tuż tuż :)
Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte1884-86, Art Institute of Chicago / z Wikipedii
Kilka wybranych dat:

1.12 - imieniny Natalii (pozdrawiam moją siostrę oraz dwie najlepsze koleżanki: Nat B i Nat K. oraz wszystkie inne Natalie!)
2.12 - rocznica urodzin Georges Seurat (1859), co przypomina mi o jego najsłynniejszym obrazie "Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte", gdzie jedyną postacią patrzącą wprost na widza jest mała dziewczynka w białej sukience. Drugi jego słynny obraz to "Kąpiel w Asnieres", na którym mały chłopiec w czerwonej czapce stoi w wodzie. Może reprodukcję Seurat do pokoju dziecinnego? 
4. 12 - Barbórka oraz 37. rocznica śmierci Benjamina Brittena (o tym za moment)
6.12 - Mikołajki
8.12 - w Panamie obchodzone jest święto Matki (mając to na uwadze możemy domagać się tego dnia specjalnego traktowania) :)
10.12 - w 1868 roku uruchomiono w Londynie pierwszą na świecie uliczną sygnalizację świetlną (to tak, jakby jakiś dociekliwy 5-latek zadał nam kiedyś pytanie o historię sygnalizacji świetlnej) 
13.12 - kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego (z tego powodu moi rodzice postanowili szybko się pobrać, co uczynili w Wigilię 1981 roku. Latem następnego roku przyszłam na świat). A skoro jesteśmy przy ślubach, to świadek na moim ślubie ma tego dnia urodziny :) Najlepsze życzenia, Pablo!
20.12 - w Polsce obchodzony jest Dzień Ryby. Niech dzieci wiedzą, że rybkę trzeba jeść i to nie tylko 20 grudnia! 
21- 22.12 - przesilenie zimowe oraz słowiańskie Święto Godowe przypadające na 21-22 grudnia. 22.12 -  to najkrótszy dzień w roku i początek astronomicznej zimy. A także urodziny mojego męża :)

A potem święta Bożego Narodzenia, Sylwester i Nowy Rok…. 

Z Wiki
Miałam wrócić do Benjamina Brittena. I to właśnie z powodu świąt! Mam ku temu muzyczne powody - Benjamin Britten, był brytyjskim kompozytorem współczesnym, uważanym za jednego z najwybitniejszych. Według mnie - dość słusznie. Skomponował on bardzo ciekawy zbiór utworów, opartych na testach kolęd w języku średnioangielskim. "Ceremonia kolędowa" op. 28 ("A Ceremony of Carols"). Kompozycja na harfę, głosy solowe i trzygłosowy chór chłopięcy mi przypadła do gustu. Ciekawa jest historia powstania tego utworu (odsyłam do Wikipedii tu) oraz do Youtube, w celu odsłuchania i puszczenia dziecku. 

Mam jeszcze jedną muzyczną atrakcję na czas okołoświąteczny. U mnie sączy się w tle już dwa tygodnie :) Jedną z moich ulubionych stacji radiowych w internecie jest www.jazzradio.com - Na głównej stronie znajduje się bardzo wiele kategorii jazzu do wyboru (zachęcam do odsłuchiwania, to prawie nigdy się nie nudzi) a z okazji świąt jest utworzony kanał "Holiday Jazz". Na okrągło puszczane są wyłącznie utwory świąteczne i kolędy anglojęzyczne w jazzowych aranżacjach, wykonywane przez współczesnych muzyków jazzowych (np.Diana Krall, Michael Buble) oraz przez klasyków jazzu (np. Elle Fitzgerald). Stare kolędy angielskie są piękne, więc warto się zapoznać z ich jazzowymi aranżacjami. Mojemu dziecku się podoba! 

Kąpiel w Asnieres 1883-84, National Gallery w Londynie / z Wikipedii
Do Brittena jeszcze wrócę, przy okazji filmowej i muzycznej! Na samą myśl o tym cieszę się jak dziecko odbierające prezent od św. Mikołaja! Do przeczytania i miłego słuchania!

* w "grudniu-po południu" to powiedzonko, potoczny żart, który oznacza: w nieokreślonej, niepewnej przyszłości; nie wiadomo kiedy :) 


Napisała Majola

3 komentarze:

  1. Majka! dziękuję ci za nową szufladkę w głowie :) Alleluja!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ile informacji ;) Dziękuję, takie zdobyte mimochodem najdłużej w głowie mieszkają.

    OdpowiedzUsuń